Yılan Robotlar: Bu videoları gerilmeden izleyebilir misin?

Yılanlardan korkar mısın? Peki ya robotlar? Peki ya yılan robotlar?

 

Şimdi, burada ilk bakışta bir araya gelmesi zor olan şeyleri bir araya getirerek sorunları çözen robotikteki yeni yeniliklerden birini inceliyoruz.

 

Bugün fazlabul.com sizi saf ustalığın söz konusu olduğu küçük bir olasılık yolculuğuna çıkaracak.

 

yılan şeklinde robot yapıldı 

“Robot” kelimesini hayal ettiğimizde neden çoğumuzun gözünün önüne insan biçimlerinde bir robot tasviri geldiğini hiç sorguladınız mı? Ya robotiğin gerçek potansiyeli bu kalıbın dışında düşünmekle yatıyorsa? İşte yılan robotiğine giriş!

 

Sürüngenlerin esnekliğine ve hareketlerine sahip olmak, bu tarz robotların biz insanların veya insan şeklinde robotların sıkışamayacağı yerleri keşfedebilmemizi sağlar. Çok daha fazlasını yapabilirler! Gizli yerlerde yapısal sorunları tespit edebilir, minimal invazif cerrahi uygulayabilir ve hassas arama kurtarma görevlerinde hayatta kalanları bulabilir.

 

Açıkça görünüşünü doğadaki küçük bir arkadaştan benimsemiş olan bu etkileyici yenilik, biyomimikliğin yalnızca bir inanılmaz örneğidir; mühendislik, tasarım ve biyolojinin kesişiminde büyüyen bir bilim dalı.

 

İşte konumuzlayılan robotlarla  ilgili birkaç youtube videosu:

 

 

 

Peki, yılan robotunun potansiyeli gerçekten nedir?

İnsanların yaptığı, tehlike altındaki yaşamları tehdit eden birçok kirli işi düşünün. Veya küçük alanlarda, geleneksel robotların bile uzuvları veya tekerlekleri bu alanlarda erişmesi gerekilen işlere asla erişemez. Arkeolojik kazılarda, enerji santrallerinin muayenesinde, arama kurtarma çalışmalarında, minimal invaziv cerrahi konusunda yardımcı olma ihtimalini düşünün.

 

Bir sorunu mu çözmenin gerekiyor doğaya dönün!

Doğal dünya dikkate değer bir problem çözücüdür. Öyleyse, neden karmaşık sorunlarımıza daha fazla cevap bulmak için doğaya dönmüyoruz? İşte biyomimikri bize daha iyi bir gelecek inşa etmemize nasıl yardımcı oluyor?

 

İşte bu potansiyele ulaşanları araştıran Engadget Expand’dan kısa ve son derece bilgilendirici bir video.

 

 

 

 

Bu gün de yılan robotlar hakkında yazdık. Bu ve bu tarz yazılardan haberdar olmak için fazlabul.com u sık sık ziyaret edin. İyi günler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Posted in Genel.