Uzayın Ve Yıldızların Daha Önce Görmediğiniz 12 Etlkileyici Fotoğrafı

İnsanlığın başlangıcından beri insanlar gökyüzüne bakıp yukarıdaki ışıltılı ışıklara hayran kaldılar. Modern teleskopların ortaya çıkışıyla, bilim adamları yıldızların evriminin inceliklerini ve bu büyük ateş toplarının nasıl yaşadıklarını, büyüdüklerini ve öldüklerini anlamaya başladılar. Araştırmaları, hayranlık ve merak uyandıran yıldızların ve ilişkili olayların muhteşem görüntülerini üretti. Bu galeride, son yıllardaki en iyi örneklerden bazılarına göz atacağız.

Yıldızlar Nehri

Bu inanılmaz fotoğrafta 1300 ışıkyılı uzunluğunda ve 160 ışıkyılı genişliğindeki yıldızların bir nehri Samanyolu üzerinden geçiyor. Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) 3B haritalama Gaia uydusunu kullanarak elde edilen görüntü, görevin başlamasından önce gökbilimcilere gizlenmiş bir yıldız akışını (kırmızı) gösteriyor.

Gizlenmiş Güzellik

Bu güzel görüntü, dost canlısı mahalle yıldızımız* hakkında, insan gözüyle görünmeyen – güneşimizden çıkan manyetik alan çizgileri hakkında bir şeyler ortaya koyuyor. NASA’nın Solar Dynamics Observatory tarafından oluşturulan anlık görüntü, fişeklerden ve diğer uzay hava olaylarından sorumlu görünmeyen güneş enerjisini yakalayan bilgisayar modelleri kullanılarak yapılmıştır.

Hareketli Gökyüzü

Her yıl, Uluslararası Dünya ve Gökyüzü Fotoğraf Yarışması, bir kamerayı yukarı doğru hedefleyerek çekilebilecek en iyi fotoğrafı oylar. 2015 yarışmasının galibi olan bu görüntü, Güney Afrika’daki Masa Dağı’nın üstündeki gece gökyüzünde yıldızların hareketini gösterir ve 900 30 saniyeden uzun pozlamaları bir araya getirerek oluşturulmuştur.

Hiperhız Yıldızlar

Bir şematik, galaksimize doğru saatte milyonlarca mil hızla yarışan 20 yüksek hızda 20 yıldız gösteriyor. Daha da çılgını mı? Bu yıldızlar yabancı birlikleri, bilinmeyen bir süreçle uzak bir galaksiden Samanyolu’na doğru sürüklüyorlar.

Çalkantılı Uzay Kabarcıkları

Dünya’dan 67 milyon ışıkyılı uzaklıkta yer alan galaksi NGC 3079, baloncukları esiyor. Burada X ışınları ve optik ışıkta görülen küresel yapılar, güçlü şok dalgaları yıldızların saldığı gazları uzaya fırlattığında oluşur. Bu baloncukların Dünya yönünde son derece enerjik kozmik ışınlar göndermesi mümkündür.

Bütün gökyüzü

Dört yıl boyunca yapılan gözlemler, Samanyolu’nun diskin ortasından geçen ve toplamda 800 milyondan fazla yıldıza sahip olduğu bu muhteşem tüm gökyüzü haritasını oluşturmaya başladı. Hawaii, Maui’deki Pan-STARRS gözlemevinden elde edilen veriler kullanılarak hazırlanan harita, tüm zamanların en büyük astronomik veri yayınlarından birini (1,6 milyar petabayt veriyi (1,6 milyon gigabayt) veya yaklaşık 2 milyar özçekim) temsil ediyor.

Eta Carinae

Gece gökyüzündeki en tuhaf canavarlardan biri, kendi fotonları dış katmanlarını tuhaf, kum saati şeklinde şişirecek kadar büyük ve parlak bir yıldız olan Eta Carinae’dir. Avrupa Güney Gözlemevi’nin Çok Büyük Teleskopu ile çekilen bu görüntü, bipolar yapıyı ve merkez yıldızdan çıkan jetleri gösteriyor.

 Büyük Yıldız Ve Küçük İkiz

Bu sanatçının izlenimi, galaksinin yıldız oluşturan bölgesinde 10.000 ışıkyılı aşkın uzağında MM 1a adında genç bir yıldızı içeriyor. Gökbilimciler nesneye yakınlaştığında bir sürpriz buldular: MM 1a’yı çevreleyen toz ve gaz spreyinden oluşan küçük bir yıldız kardeşi.

Güneşin Kuzey Kutbu

Güneşin kuzey kutbunun bu kompozit görüntüsü, uzay havasını izleyen ESA’nın Proba-2 uydusunu kullanarak birkaç gün boyunca alınmıştır. En tepede, direğin merkezinin çevresinde köpüren koyu bir girdap görebilirsiniz. Bu bir koronal delik – güneşin yüzeyinde, kabarık olarak hızlı yüksek enerjili parçacıkları uzaya fırlatma olasılığı daha yüksek olan ince ve soğuk bir bölge.

Bana STEVE De

2016 yılının Temmuz ayında, skywatchers, STEVE adlı garip bir fenomene maruz kaldı. Çoğu kişi, güneşin Dünya’ya doğru attığı yüklü parçacıkların, gezegenimizin manyetik alanıyla görkemli bir renk çevresiyle etkileşime girdiği sıradan aeroraların nadir bir tezahürü olduğunu düşündü. Ancak daha sonra yapılan bir araştırma, STEVE’in, auroraların yaptığı atmosferi boyunca patlayan yüklü partikül iz bırakıcı izlerini içermediğini buldu. Güçlü Termal Emisyon Hızının Arttırılması anlamına gelen esrarengiz STEVE hala büyük ölçüde açıklanamamıştır.

Bir Yıldızın Tacı

21 Ağustos 2017’deki ünlü güneş tutulması öncesinde, araştırmacılar güneşin koronasının nasıl göründüğü hakkındaki şematik şemayı üretti ve yüzeyinden çıkan manyetik alan çizgilerini gösterdiler.

Gök Aydınlığı

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki bir astronot, gezegenimizin üstündeki turuncu parıltılığın bu harika fotoğrafını, yıldızların güzel bir arka planıyla yakaladı. Hava ışıltısı olarak bilinen çarpıcı fenomen, her zaman tamamen balkabağı renginde olmasa da, Dünya atmosferindeki yüksek kimyasal reaksiyonlarla oluşturulur.

Posted in Genel.