“Uzay Yapım Bilgisayar” Verileri Uzayda Mahsur Kaldı

“Uzay Yapım Bilgisayar” Verileri Uzayda Mahsur Kaldı

 

Ağustos 2017’de Uluslararası Uzay İstasyonuna bir deney olarak gönderilen bir Hewlett Packard Enterprise sunucusu, bir deney yapıldıktan sonra üç ay sonra hala Dünya’ya geri dönmedi.

 

Şirket, süper bilgisayar işlem gücüne sahip bir Linux sistemi olan “Uzay Yapım Bilgisayar’ı ” oluştururdu.

 

Minimum uzmanlık tedavisi ile uzayda ne kadar dayanıklı olacaklarını görmek için gönderildi.

 

530 gün sonra hala çalışmaktaydı.

 

Geri dönüş uçuşları, Ekim 2018’de Rus bir roketin başarısız olmasından sonra ertelendi.

 

HPE kıdemli içerik mimarı Adrian Kasbergen, uçuş sırasında yer olsa bile “Gelebilecek biletleri yok.” tarzında esprili bi söylemde bulunarak Haziran 2019’da dönebileceklerini açıkladı.

 

Şirket, Nasa ile 2030 yılında gerçekleşeceği tahmin edilen ilk insanlı Mars uçuşu için çalışıyor. Şirket ayrıca Elon Musk’un Space X’iyle de çalışıyor.

 

 

Şu anda Uluslararası Uzay Istasyonu’nu kontrol eden 20 yıllık robotlar verileri işlemek için Dünya’ya geri veriliyor. Bu verirleri bir saniyeden daha kısa sürede sisteme geçirilmesine olanak sağlıyor.

 

 

Ancak bir Mars görevinde, bir veri toplama gezisi için harcanan zaman, gezegen milyonlarca mil uzakta olduğu için 40 dakikadan fazla artacaktır. Bu, veri işlemenin uzay gemisinde yapılması gerektiği anlamına gelirmektedir.

 

Uluslararası Uzay İstasyonu’daki üç orijinal bilgisayar her biri 8 milyon dolara mal oldu ve yapımı 10 yıl sürdü, Kasbergen BBC News’e verdiği ropörtajda:

 

“Sunucularımız milyonlarca dolara değil, binlerce dolara mal oldu” diye ekledi ve 2019 Mobil Dünya Kongresi’nde (MWC), Barselona’da HPE’nin ISS(Uluslararası Uzay İstasyonu) Destiny Modülünün bir çoğaltma modelini gösterdiğini söyledi.

 

“Uzay Yapım Bilgisayar” şu anda gerçek şeyin tavanına gömülmüş durumda, dedi Kasbergen.

 

Sunucuların kendileri değiştirilmezken, ısmarlama bir soğutma çözümü edindiler.

 

Sunucular, Uluslararası Uzay İstasyonu su soğutma sistemine bağlı bir radyatör bulunan hava geçirmez bir kutuya yerleştirildi. Bilgisayarlardan gelen sıcak hava, radyatöre soğumaya ve geri dolaştırmaya yönlendirdi.

 

Kasbergen, yedek güç kaynağının yanı sıra yedekli katı hal sürücülerinin bir kısmıyla ilgili sorunlar olduğunu söyledi.

 

Ancak başarısızlıkların deneyin bir parçası olan özerk yönetim yazılımı tarafından yapıldığını söyledi.

 

Neyin yanlış gittiğini bulmak için cihazların Dünya’ya geri denetlenmesi gerekecek.

 

 

 

 

 

 

 

Posted in Genel.