LUCKNOW’DA GÖRÜLMESİ GEREKEN EN İYİ 20 YERLER

Uttar Pradesh’in başkenti Lucknow, Kuzey Hindistan’ın en büyük şehirlerinden biridir. Zengin mutfağı, zarif nakışları, sömürge binaları, muhteşem bahçeleri ve Urduca şiirleriyle tanınan bir şehir. Arkeolojik anıtları ve tarihi eserleri bulunan Kuzey Hindistan’ın en önemli turistik yerlerinden biridir. Görülecek çok şey ile Lucknow’da görülecek en iyi yerleri seçtik.

Eksiksiz Bir Deneyim İçin Lucknow’da Gezilecek 20 İnanılmaz Yer

1. Bara Imambara

Lucknow’taki en güzel tarihi eserlerden biri olan Bara Imambara, mimari bir mucize ve bir mühendislik taşıdır. Dünyanın en büyük kemerli salonu olduğuna inanılan merkezi bir salonu var.

Pasajları birbirine bağlanan karmaşık bir labirent dizisi olan Bhulbhulaiya, bu türbe içindeki bir başka muhteşem yapı. Eğer bu labirentte başarı ile zirveye ulaşırsanız, Lucknow’un muhteşem manzarasını selamlıyorsunuz.

2. Chota Imambara

Bara Imambara’nın yakınında bulunan Chota Imambara, Lucknow’daki muhteşem bir anıt. 19.yüzyılda inşa edilmiş , şık iç mekanlar ve zarif oymalardır. Festivaller sırasında büyüleyici avizeler ve büyüleyici bir görünüm veren renkli lambalarla süslenmiştir. Dış kısımlarda Kuran ayetleri ve duvarlarda güzel İslami hat var.

3. Rumi Darwaza

Bu, Lucknow’ın en etkileyici anıtlarından biridir. Bu görkemli ağ geçidi, eski Lucknow şehrinin giriş kapısı. Türk Kapısı olarak da adlandırılan yapı, Awadhi mimarisinin büyüleyici bir örneğidir. Tasarım, İstambul ve Roma’da bulunan mimari stillerden alınmış dekoratif unsurlara sahiptir. Güzel oyma çiçekler ve tasarımlarla süslenmiştir.

4. Husainabad Saat Kulesi

Bu saat kulesi Rumi Darwaza’ya yakındır ve Lucknow’daki İngiliz mimarisinin en güzel örneğidir. 1887 yılında inşa edilen bu 7 katlı saat kulesi, Hindistan’ın en yüksek saat kulesi. Londra’dan getirilen tunçtan yapılmış ve yapımında gotik unsurlara sahip. 14 fit uzunluğunda bir sarkaç ve bir çiçek şeklinde bir kadran var.

5. Dr. Ram Manohar Lohia Park

Lucknow’daki yeşil alanların arasında yer alan bu muhteşem bahçe, yemyeşil yeşillikler arasında sakin bir zaman geçirmek için en iyi yerdir. Bahçeye ünlü siyasi lider Dr. Ram Manohar Lohia adını verdi.

Her birinde giriş noktaları bulunan dört avluya bölünmüş olan bahçe, sınırları boyunca bir koşu parkuruna ve bahçede yürümek için mükemmel taş yollarına sahiptir. Mevsimlik bitkiler, çiçekli ağaçlar ve çevresinde bol yeşillik vardır. Oturulacak banklar, çocuk oyun alanı ve diğer olanaklar bu parkta bulunmaktadır.

6. Satkhanda

Lucknow en gözde mekanlarından biri Satkhanda olduğunu. Bu gözetleme kulesi kırmızı tuğladan yapılmış ve muazzam görsel güzelliğin bir anıtıdır. Başlangıçta 7 katlı bir kule olması gerekiyordu, ancak yalnızca 4 seviye tamamlandı.

Leaning Tower of Pisa’dan ilham alan kule, Lucknow’a gelen ziyaretçiler için görsel bir zevktir. Yunan ve İslami mimari tarzlarının çarpıcı bir karışımı olan Satkhanda’nın sekizgen bir tabanı, üçlü kemerli pencereleri ve farklı seviyelere giden spiral basamakları var.

7. Sikandar Bagh

Lucknow’ın en güzel bahçelerinden biri olan Sikandar Bagh, 1800 yılında Awadh’ın son Nawab’ı tarafından yaptırılmıştır. 1857 isyanı sırasında İngilizler tarafından baskın yapılan yerlerden biriydi. Bugün Hindistan Ulusal Botanik Araştırma Enstitüsü tarafından işgal edildi.

Bahçede çok sayıda şifalı ot, çalılık vb. İlaveten çok çeşitli şifalı, süs ve aromatik bitkiler bulunur. Her kış, kurum çiçek gösterileri düzenler. Ayrıca kültürel gösteriler ve performanslar için bir kültürel alan var.

8. Shahi Baoli

Lucknow en etkileyici yapılar arasında Shahi Baoli veya Kraliyet Step Well. Su deposu olarak inşa edilen basamak, görkemli bir mimari tasarıma sahiptir. Referansı, en dikkat çekici özelliğini tanımlayan kraliyet misafirlerinin seyahat girişlerinde bulunur; girişte duran insanların yansıdığı görüntülerin, kuyu suları üzerindeki gizli görüntülerini.

Burayı ziyaret eden konuklar için yapıda salon ve tuvaletlerden de bahsedilmektedir.

9. Begüm Hazrat Mahal Parkı

Lucknow’un en tarihi yerleri arasında, Begüm Hazrat Mahal Parkı, Nawab Wajid Ali Şah’ın ilk karısı olan Begüm Hazrat Mahal’in anısına inşa edilmiştir. 1857 isyanında çok önemli bir rol oynadı. Parkın güzel fıskiyeleri, taşlı yolları, çeşitli ağaçları ve çiçekli bitkileri var. Şehrin karmaşasından uzakta, sakin bir yer.

10. Gautam Buda Parkı

Lucknow bazı muhteşem bahçelere sahiptir ve Gautam Buddha Parkı onlardan biri. Yaşlıların yanı sıra çocuklar için rahatlamak için mükemmel bir yer. Yemyeşil yeşillik ve huzurlu bir yer. Parkın ziyaretçileri, kürekle botların keyfini çıkarabilir ve parkta rahatça zaman geçirebilirler.

Tekneleri yönlendirebileceğiniz birçok ilmek kanalı var. Bahçede yeşil çimler, çocuk arabaları ve salıncaklar var. Parkta yemek de mevcuttur.

11. Lucknow Eyalet Müzesi

Lucknow Eyalet Müzesi, Lucknow’ın en etkileyici müzelerinden biridir. Bazı nadir eserler ve paha biçilemez resim koleksiyonları, bronz heykeller, el yazmaları, eski eserler vardır. Awadh’ın sanat ve kültürü ile ilgili sergilere ev sahipliği yapıyor, birçok nesne yakındaki bölgelerden kazılıyor.

Özellikle ilgi çekici olan Mısır mumyası ve M.Ö. 1000 yıllarına dayanan tahta lahiti, Aurangzeb Alamgir adını taşıyan 17. yüzyıldan kalma bir kavanoz ve Kalpasutra’dan bir sahneyi gösteren 16. yüzyıldan kalma bir tablo.

12. Lucknow Hayvanat Bahçesi

Lucknow’ın en ilgi çekici yerlerinden biri Lucknow Hayvanat Bahçesi. Galler Prensi’nin gelişini kutlamak için 1921 yılında inşa edilen hayvanat bahçesi çeşitli hayvanlara, kuşlara ve sürüngenlere ev sahipliği yapıyor. Diğerlerinin yanı sıra Beyaz Kaplan, Hint Kurt, Hog Geyik gibi nesli tükenmekte olan türlerin üremesi bilinmektedir.

Kraliyet Bengal Kaplanları, Himalaya Kara Ayıları, Hoolock Gibbons, Hint Gergedanları, Büyük Alaca Boynuzları ve diğer egzotik hayvan ve kuş türlerini görebilirsiniz. Çocuklar hayvanat bahçesindeki oyuncak trende çok eğlenebilirler.

13. İngiliz İkametgahı

Lucknow’daki bu tarihi dönüm noktası yıkılmış olsa da, bir zamanlar 1857’deki ünlü ayaklanmanın ve Lucknow Kuşatmasının yeriydi. Mezarları hala içinde bulunabilen İngiliz askerleri için bir mermi görevi gördü, mermi bilmeceli duvarlar, duvarlardaki top mermisi izleri ve diğer kalıntılarla birlikte.

Ana bina, 1857 isyanının fotoğraflarını, tuval resimlerini ve diğer eserlerini içeren bir müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Ana bina, yemyeşil yeşil halı çimler ve bahçelerle çevrilidir.

14. Dr. Ambedkar Park

İnanılmaz mimari güzelliğin bir başka örneği olan Dr. Ambedkar Park, yaşamlarını eşitliği, sosyal adaleti ve insanlığı korumaya adayan büyük Hintli liderlerin hayatlarını onurlandırmak için inşa edildi.

Bhimrao Ambedkar, Kanshi Ram ve diğerleri gibi büyük liderlerin etkinliklerini görebilirsiniz. Bina kırmızı kumtaşından yapılmıştır ve ambiyansı en sakin ve huzurlu yapan peyzajlı çimler, sütunlar ve çeşitli kanallar içermektedir.

15. Constantia Evi

İngilizlerin zengin mirasını görmek istiyorsanız, Constantia House Lucknow’a gidilecek yer. Bu bina ünlü La Martinière Koleji’ne sahiptir. İtalyan mimarisinin çarpıcı bir örneği olan Constantia House, 1857 isyanında önemli bir rol oynadı.

İçeride, bu büyük binayı inşa eden Fransız General, Binbaşı Claude Martin’in mezarı var. Fransız halıları, zengin bir şekilde dekore edilmiş aynalar, antika tablolar ve diğer birçok eski dekor, bu görkemli binaya kraliyet görüntüsü vermek için yabancı ülkelerden ithal edildi.

16. Hazratganj

Alışveriş yapmak ve Lucknow’da harika zaman geçirmek istiyorsanız, Hazratganj’ı ziyaret edin. Lucknow’ın kalbinde yer alan Hazratganj’da çok sayıda kafe, kaliteli restoranlar, takı satan el sanatları, el sanatları, el dokumaları, elektronik ürünler ve diğer eşyalar bulunmaktadır.

Akşamları alışveriş yaparak geçirebileceğiniz veya ambiyansta rahatlayabileceğiniz kitapçılar, sinema salonları ve alışveriş merkezleri vardır. Sokak yemeği sevenler için ve aynı zamanda geceleri parti için dışarı çıkmak isteyenler için favori bir musallat. Geceleri, birçok renkli ışık ve aktivite ile mekan aydınlanır.

17. Chattar Manzil

Bu zarif bina Lucknow Nawabs tarafından yaptırılmıştır ve Lucknow’ın önemli bir turizm merkezidir. Adı, anıtın üzerindeki şemsiye şeklindeki kubbeden türetilmiştir. 1857 isyanı sırasında devrimciler için güvenli bir sığınak görevi görür.

Hint-Avrupa mimarisinin farklı bir dokunuşunu gösteren bu saray binası, bir zamanlar Awadh Nawab’larının kraliyet ikametgahı olarak hizmet ediyordu. Hala Lucknow vintage cazibesini ziyaret edenleri hatırlatan bina, bugün Merkez Uyuşturucu Araştırma Enstitüsü’nün (CDRI) bir ofisine ev sahipliği yapıyor.

18. Chowk

Chowk, 5000’den fazla mağazanın bulunduğu Lucknow’daki en eski pazarlardır. Bambu, fildişi ve ahşaptan yapılmış en muhteşem el işi süs eşyaları ve el sanatlarını satın alabilirsiniz.

Piyasa, kaliteli muslin ve ipek giysilerdeki narin nakışlarıyla ünlü geleneksel chikankari ve zardozi elbiselerini satın almak için en iyi yerdir. Sokak yemeklerini sevenler için otantik biryani, kebap, parathas ve diğer Awadhi yiyecekleri sunan restoranlar ve dükkanlar vardır.

19. Dilkusha Kothi

Bu 18. yüzyıl sarayı, harabelerde olsa da, sizi Awadh Nawab’larının kraliyet zamanlarına bir bakış verecek. Tasarımında Avrupa mimarisinin unsurlarını sergileyen, aslında bir av evi olarak inşa edildi, ancak daha sonra Nawab’ların konut evi oldu. Ziyaretçiler hala huşu içinde, duvarlarını, kulelerini izleyebilir ve bahçelerin içinde yürürken bu yerin rahatlatıcı ortamını çekebilir.

20. Deniz / Nehir Gezisi 

Gomati Nehri boyunca uzanan bu yol, etrafta dolaşmak ve iyi vakit geçirmek için gençleri ve kalça kalabalıklarını kendine çekiyor. Güneş battıktan sonra, her yer nehir kenarını aydınlatan renkli ışıklarla, güzel su fıskiyeleriyle ve tadını çıkarmak için serin bir esintiyle dönüşüyor. Gomati Nehri’nde tekne gezintisinin tadını çıkarmak için birçok sokak yemeği ek yeri, bir amfitiyatro, koşu parkurları ve AC nehir otobüsü vardır.

Lucknow’da ziyaret edilebilecek başka yerler olsa da, yukarıdaki listede en iyi yerler yer alıyor. Lucknow, beklediğinizden daha da güzel, hatta daha güzel olabilir. Babür ve İngiliz mirasının harmanı, bu şehre ziyaretçileri huşu ve şaşkınlıkla dolduran zengin hazineler ve anıtlar kazandırdı.

Lucknow’taki bu yerlere gittiyseniz veya daha ilgi çekici turistik yerlerin farkındaysanız, yorumlarınızı aşağıdaki bölüme yazın. Diğer ziyaretçilere Lucknow turlarını planlamada rehberlik edecektir.

Posted in Eğlence.