KATLANABİLİR TELEFONLARIN KILIFLARI VE KORUYUCULARI NASIL OLUCAK?

Kılıfların dışında göreceli olarak tanıdık gelmekle birlikte, buradaki temel ekleme, telefon kılıfı üreticilerinin geçmişte hesaba katmadıkları katlanma kısmıdır. Görünüşe göre katlanabilir bir telefon tasarlayan her şirket menteşeye(katlanma kısmı) farklı bir yaklaşım getirdi – Huawei’nin Mate X’i dışa doğru kıvrılıyor, Motorola kapanmış bir kamera üzerinde çalışıyor gibi gözüküyor; kapalı katlamak için iç kısımda çoklu kilitleme dişlileri. Dava üreticilerinin menteşenin mekaniği etrafında nasıl tasarlandıklarını henüz tam olarak bilmiyoruz, ancak Spigen’in makbuzları, onunla nasıl başa çıktıklarına ilk bakışlarını sunuyor. Bu gibi durumlarda, görünüşe göre sadece dışını sararak.

Ayrıca, telefonun ekranını korumak için nasıl bir çözüm bulunacağı da belli değil. Muhtemelen pek çok mevcut ekran koruyucu türü işe yaramayacak ve Samsung, Fold’un Galaxy S10 dijital kamera gibi önceden yüklenmiş bir ekran koruyucu ile gelip gelmeyeceğini belirlemedi. Ancak Samsung bize, ekranın beş yıllık yoğun kullanım olduğunu tahmin ettiği “200.000 kat daha sağlam olması için test edildiğini ve garanti edildiğini” söylüyor. Samsung ayrıca ekranının “düşmeye, çizilmeye ve tabii ki bükülmeye, zarar vermeden dayanacak şekilde tasarlandığını” söyledi.

Başka bir telefon aksesuarı şirketi olan Zagg, bize katlanabilir telefonlar için kasa geliştirmeye başladığını, ancak henüz gerçek telefonları elimizde tutmadan geri çekildiğini söylüyor. Tamamen yeni bir tür telefon kılıfı oluşturma zorlukları göz önüne alındığında, Zagg, karşılaşabileceği her türlü olası fonksiyonel sınırlama hakkında yorum yapmadan önce cihazları almayı beklediğini söylüyor.

Spigen farklı bir yaklaşım benimsemiştir. Şirket, telefon kılıfları yaparken genellikle modellerin dışında çalıştığını söylüyor ve Samsung Galaxy Fold’un ölçümlerini tam olarak ayrıntılandırdığından, davaları başlatmak için bir model hazırlayabiliyordu.

Telefon da tamamen açıklanmadan önce çalışmaya başladı. Bir Spigen geliştiricisi, şirketin çeşitli seçenek ve olasılıklara hazırlanmak için yaklaşık 20 farklı prototip ürettiğini söylüyor: “Tüm söylentileri toplamak ve telefonun yeni yapısını analiz etmek için mümkün olduğunca çok kaynak bulmak zorunda kaldık”.

 

 

Şirket, davaların katlanması için hangi malzemenin en iyi sonucu vereceğini düşünmek zorunda kaldı. Spigen, Tough Armor davası menteşesinin “bükülme amaçları için özel bir yapıcı yapıdan” oluştuğunu söylüyor. Spigen, hala durumlarını geliştirip test ettiğini, ancak Galaxy’nin ortalarında, nisan ayının ortasında başlatmayı hedeflediğini söylüyor.

 

Posted in Genel.