Gmail’de yapabileceğinizi “muhtemelen” bilmediğiniz 10 şey

 

Son bir yılda, Google, dünyanın en popüler e-posta hizmeti olan Gmail’e birkaç yeni özellik ekledi. Artık kendi kendini imha eden e-postalar gönderebilir, gönderdiğiniz yanıtlar için bir şifre belirleyebilirsiniz. İşte Gmail’de yapabileceğinizi bilmediğiniz 10 şey.

 

1. E-posta geri alma süresini artırın

 

 

 

Peki bu nasıl kullanılır? Taslak hazırlama sürecinde olduğunuz bir postayı gönderdiğiniz veya göndermek zorunda olduğunuzdan emin olmadığınız durumlarda çok yararlı olabilir. Geri alma süresini 30 saniyeye kadar artırın, ‘Geri Al’ı tıkladığınızda postayı gelen kutunuza geri almak için bir süre izin verir. Bu seçenek Gmail’in ‘Ayarlar’ sekmesinde görülebilir.

 

2. Kendini imha eden e-postalar

 

 

Bu özellik geçen yıl Gmail tarafından tanıtıldı. Bir e-posta göndermenizi ve bir zamanlayıcı ayarlamanızı sağlar. Zamanlayıcı, görülmese de, alıcı tarafından açıldığı anda çalışmaya başlar. Belirli bir sürenin ardından o postaya artık erişilemeyecektir. Bir posta oluştururken, bu seçenek alttaki “kilit” simgesini kullanarak etkinleştirilebilir.

 

3. E-postalarınıza SMS şifresi ekleyin

 

 

Gmail hesabınıza ekstra bir güvenlik katmanı bile ekleyebilirsiniz. Bu, e posta oluştururken aynı “kilit” simgesini kullanarak etkinleştirilebilir. Tek yapmanız gereken, varsayılan olarak gelen “SMS şifresi yok”  seçeneğini “SMS şifresi” seçeneğine değiştirmektir.

 

4. İstenmeyen posta zinciri konuşmalarını sessize al

 

 

Genellikle birisi sizi tek bir postada etiketler ve ardından birkaç kişi ‘tümünü’ yanıtlamaya başlar ve her yeni bir posta geldiğinde sizin gelen kutunuzu doldurmaya başlar -size yazmasa bile-. Bu gibi durumlarda, posta zincirini seçip yukarıdaki çubuktaki üç nokta simgesine dokunarak posta sohbetini susturabilirsiniz.

 

5. Tek bir konuşmada e-postaları ayrı ayrı görüntüleme

 

 

 

 

Ayarla bölümüne giderek “İleti dizisi görünümü’nü”  kapatabilir ve ayrı e-postalar olarak görmeye başlayabilirsiniz. İleti dizisi görünümü farklı e-postalarınızı kolayca takip etmenizi sağlar.

 

6. İnternet bağlantısı olmasa bile (çevrimdışı) Gmail’i kullanın

 

7. Gmail’deki e-postaları önizleyin

Tıpkı Outlook gibi, e-postaları da Gmail’de önizleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken görünüm ayarlarını değiştirmek. Etkinleştirmek için Ayarlar, Gelişmiş, Önizleme Bölmesini etkinleştirin ve değişiklikleri kaydedin. Ardından Gelen Kutusuna gidin ve ‘Ayarlar’a eriştiğiniz yerden aynı çubukta sağ üst köşedeki görünüm ayarlarına tıklayın.

8. Gereksiz maillerinizi silin ve daha fazla alan oluşturun

 

 

Gmail’deki e-postaları aramak ve silmek oldukça kolaydır. Arama çubuğuna dokunup istediğiniz bilgiyi filtreye koyabilirsiniz. E-postaları kime gönderdiğinize, kime e-posta aldığınıza, e-postaların boyutuna ve daha fazlasına göre filtreleyebilirsiniz. Buna bağlı olarak bunları silebilir ve sonunda biraz daha alan oluşturabilirsiniz.

9. Önceden ayarlanmış yanıtlar gönder

 

Size e-posta gönderen birkaç kişiye aynı yanıtı yazmak istemiyorsanız, hazır yanıtları kullanabilirsiniz. Bunu da yazmak zorunda olmanıza rağmen her seferinde aynı şeyi yazmak istemiyorsanız “Ayarlar” bölümünden “Hazır Cevaplar (Şablonlar)” bölümünü kullanabilirsiniz.

10. Sosyal ve Reklam sekmesini kaldır

 

 

Farklı sekmeleri kaldırabilirsiniz, böylece tüm e-postalarınızı bir taneye alabilirsiniz ve her sekmeye dokunup e-postaları ayrı ayrı silmek zorunda kalmazsınız, bu sayede biraz zaman kazanırsınız. Bu özelliği, Ayarlar ; Gelen Kutusu seçeneğinden kullanabilirsiniz.

Posted in Genel.