Bir “Mercedes” Kadar Tutan Oyun Bilgisayarı

Birinci sınıf, en iyi cihazların en iyisi söz konusu olduğunda bile, fiyatı hakkında uygun bir soru sorulmalı: ne kadar? Bir oyun bilgisayarı kasası almak ne kadar?  Bir oyun bilgisayarı için 10.000 TL çok mu fazla? Belki de değil. 20.000 TL? Bazılarına bu da fazla görünmeyebilir. 250.000 TL? Evet, kesinlikle çok fazla. Bununla birlikte, İngiltere merkezli bir bilgisayar üreticisi olan Overclockers UK, Orion X2 adında bir CPU’da bir tane değil iki tane güçlü PC donanımı bulunan tek bir sistem kurdu. PC ünlü bir sistem üreticisi ve Overclocker 8Pack tarafından üretildi ve 45.000 $  (yaklaşık 250.000 TL).

Bir PC için, harcayacak kadar büyük miktarda para, ancak üreticilere göre, birlikte gelen donanım, birlikte gelen fiyat etiketini hak eder. Orion X2, Orion X’in bir üst sürümüdür.

 

Orion X2, kasasının altında çılgınca güçlü bir donanım içeriyor. Öncelikle, biri oyun oynamak için diğeri de iş istasyonu yapılandırması olmak üzere iki ayrı sistemi var. Oyun sistemi, 16GB 4000MHz DDR4 RAM ile birlikte 5.1GHz’e overclock edilebilecek biraz daha güçlü Core i9- 9900K’ya yükseltilebilen Core i7-9700K işlemcinin yükseltilebileceği bir Asus ROG Strix Z390-I oyun anakartına sahiptir. Grafik görevlerini yerine getirmek için PC, Nvidia Titan RTX grafik kartı ile donatılmıştır ve depolama seçenekleri açısından 2TB Samsung 970 Evo M.2 SSD’leri ve 14TB Seagate Ironwolf pro sabit diski vardır.

 

 

Bilgisayarların efendisi bir yapıya sahip olan diğer sisteme geçiyoruz. PC, üçüncü bir grafik kartı ekleme seçeneğiyle birlikte standart olarak iki Nvidia Titan RTX ekran kartı ile birlikte geliyor. 4.6 GHz overclock hızına sahip 18  çekirdekli Intel Core i9-7989XE işlemciye sahip Asus ROG Rampage VI Extreme Omega anakarta sahip. PC ayrıca iki adet 2 TB Samsung 970 Evo SSD ve 14 TB Seagate sabit diskiyle birlikte 3200 MHz’de sabitlenmiş 128 GB DDR4 RAM alıyor.

 

Toplamda, Orion X2 8 TB civarında yüksek hızlı M.2 PCI-E SSD’lere ve 36 Terabayt depoya sahip.

 

 

PC ile ilgili bir diğer önemli şey özel soğutma sistemidir. 8Pack, donanımın bu canavarı soğutmak için ciddi bir çözüm gerektirdiği için soğutma mekanizmasıdır. Orion X2, özel yapılmış soğutma sistemi ile donatılmıştır. EK Su Bloklarının su blokları ve soğutma tertibatı yardımıyla iki işlemciyi ve grafik kartını soğutan toplam 8 litre soğutucu ve dört büyük radyatör bulunmaktadır. Üç hazne, soğutucuyu özel yapım dağıtım plakaları aracılığıyla üç ayrı halkaya besler. Bütün bunlar değiştirilmiş bir Phanteks Elite PC CPU kabininin içine yerleştirildi.

 

Her ne kadar PC hala büyük çoğunluk için uygun olmasa da, geride bıraktığı teknolojiyi ilgilisi için takdire şayan .

Posted in Genel.