American Gods 2. Sezon İzle

 

İlk sezonuyla damga vuran Starz yapımı American Gods dizisinin 2. sezonu yayınlandı. Diziyi izlemek için buraya tıklayınız.

 

TIKLA

 

American Gods Nedir?

Neil Gainman’ın 2013 te çıkardığı kitaptan uyarlanan bir nevi fantastik kurgu televizyon dizisi. Shadow Moon isimli baş kahramanımızın hapisten çıktıktan sonra Mr Wednesday isimli esrarengiz bir adamla tanışması ve hayatının baştan aşağıya değişmesi hikayesi üzerinde ilerleyen kendine özgü bir yapım. Dizisi 2017 yılında çıktı ve 2. sezonunun ilk bölümü geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Her hafta yayınlanacak yeni bölümleri kaçırmak istemiyorsan tıkla. American Gods’ı kısaca anlatmak gerekirse;

Eski ve Yeni olarak adlandırdığımız iki adet ilahi tiplememiz var.  Eski olarak nitelendirilen ve kaynaklarını antik mitolojilerden alan tanrılar. Yeni tanrılar olarak bahsettiklerimiz ise daha çok dünyevi ve modern olarak tanımlanabilecek teknoloji ve medya ya da para ve şöhret gibi olgularla ilgileniyorlar. İki türden ilkine ait olan Bay Çarşamba (Mr. Wednesday) , tüm Amerika’ya yayılmış ve bu ülkenin geleneklerine uyum sağlamış olan “eski tanrılar”ı bir grup altında toplayıp, “yeni tanrılar” olarak da bilinen kişilere karşı bir savaş açmayı planlamakta. Çünkü artık eskisi kadar güçlü değiller.

Bunun yegane sebebi de, her mitolojide karşılaştığımız “tanrıların gücünü koruması için yarattıklarının onlara tapınması gerekir” kavramından geliyor. İnsanlar eski tip inançlarını bırakıp daha çok dünyevi hazlara tapınmaya başlayınca  Eski Tanrılar’dan Wednesday bunu tersine döndürmeyi hedef ediniyor. Koca bir ülkeyi dolaşırken de yanına yardımcı toplamak asıl amacı. Bunun için Shadow Moon olarak tanıdığımız ana kahramanımız ile tanıştığı nokta, olayların başlangıcı olarak kabul edebileceğimiz kısım oluyor. Sonrası ise bu Eski ve Yeni’nin savaşına giden yolda çıkacak savaşın getirdiği bütün mubahlıklar etrafında şekillenecek.

 

Neil Gainman Kimdir?

Neil Gaiman, Hampshire, İngiltere’de doğdu ve şimdi Minneapolis yakınlarındaki ABD’de yaşıyor. Bir çocukken şimdiki kitaplarından ilham almasını sağlayan yazarlar;  C.S. Lewis, J.R.R. Tolkien, James Branch Cabell, Edgar Allan Poe, Michael Moorcock, Ursula K. LeGuin, Gene Wolfe ve G.K. Chesterton. “Kütüphanelerde büyütülen vahşi bir çocuk” olan Gaiman, kütüphanecilere ömür boyu süren bir okuma sevgisini teşvik etmek için elinden geleni yapar: “Kütüphaneler olmadan olduğum kişi olmazdım. Kitapları yiyen bir çocuk oldum ve çocukken en mutlu zamanlarım, ailemi çalışmalarına giderken beni yerel kütüphaneye bırakmaya ikna ettiğim zamandı ve günümü orada geçirdim, kütüphanecilerin gerçekten size yardım etmek istediklerini keşfettiler: bana kütüphaneler arası krediler hakkında bilgi verdiler.
Posted in Dizi/Film, Genel.